Bydgoskie księgi wieczyste

24.11.2016 12:28

Przed zakupem nieruchomości pamiętaj o sprawdzeniu ksiąg wieczystych!

Bydgoski rynek nieruchomości – jak przystało na jedno z miast wojewódzkich – jest stosunkowo dość szeroki. Znajdziemy na nim zarówno oferty kupna i sprzedaży, jak i wynajmu. Wybierać możemy spośród mieszkań, domów wolnostojących, domów szeregowych, działek pod zabudowę.

Zdecydować możemy również o tym, w jakiej lokalizacji dokładnie znajdzie się nasza nieruchomość. Bydgoszcz dzieli się na sześć dzielnic – Dolny Taras, Górny Taras, Zachodnie Osiedla Willowe, Wschodnią Dzielnic, Południowo-wschodnią dzielnicę oraz Północny Pas Rekreacyjny. Wraz z otoczeniem miasto tworzy aglomerację bydgoską, liczącą już ponad pół miliona mieszkańców. Bez względu jednak na to, na którą z tych lokacji się skusimy, przed transakcją dopełnić będziemy musieli wielu formalności.

Koniecznie sprawdź księgi wieczyste!

By uniknąć problemów, które mogłyby się pojawić przy okazji nowo zakupionej nieruchomości, warto przed dokonaniem transakcji sprawdzić jej księgę wieczystą (ksiegi-wieczyste.org). Jako jawny, urzędowy rejestr ukazuje ona aktualny stan prawny mieszkania lub domu – szczególnie warto więc zwrócić uwagę na to, czy nieruchomości nie dotyczy np. skomplikowana sprawa podziału spadku. W księgach wieczystych zawarte są informacje o nieruchomości, takie jak jej numer, położenie czy sposób korzystania, a także – o jej dysponencie. Dowiemy się z niej dla przykładu, jak sprzedający zdobył do niej swoje prawa – czy przez darowiznę lub spadek, czy poprzez umowę kupna-sprzedaży lub w inną drogą? Dobrze jest też zwrócić uwagę, czy nieruchomość nie jest związana z ograniczonymi prawami rzeczowymi lub ograniczeniami w rozporządzaniu, którymi są m.in. dzierżawa, prawo pierwokupu lub prawo do dożywotniego mieszkania. O tym, czy na lokal nałożono jakieś hipoteki, również poinformuje księga wieczysta, wskazując też ich kwotę oraz przedmiot zabezpieczenia.

Dlaczego należy sprawdzić stan prawny nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani? Ponieważ jego nieznajomość rodzić może określone konsekwencje. Dla przykładu – już po transakcji pojawia się inna osoba, która zgłasza do naszego mieszkania czy gruntu roszczenia, potwierdzając je wpisami i wzmiankami w księdze wieczystej. Przez zasadę powszechnej jawności ksiąg nie będziemy mogli wytłumaczyć się nieznajomością treści księgi i brakiem świadomości skomplikowanej sytuacji prawnej nieruchomości – pozostanie nam wówczas jedynie powołanie się na konstrukcję rękojmi wiary publicznej ksiąg, która w zamyśle ochraniać ma działającego w dobrej wierze kontrahenta.